Promocje
Boucle granat
Boucle granat

13,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 30,00 zł
szt.
Boucle bordo
Boucle bordo

13,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 30,00 zł
szt.
Boucle  toffi
Boucle toffi

13,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 30,00 zł
szt.
SWETER PŁASZCZ KARDIGAN GWIAZDA
SWETER PŁASZCZ KARDIGAN GWIAZDA

69,00 zł

Cena regularna: 159,00 zł

Najniższa cena: 69,00 zł
Kobiecy miękki otulający sweter kieszenie 096
Kobiecy miękki otulający sweter kieszenie 096

49,00 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 69,00 zł
Komplet szydełek
Komplet szydełek

35,00 zł

Cena regularna: 55,00 zł

Najniższa cena: 35,00 zł
Krystyna  pomarańcz
Krystyna pomarańcz

21,50 zł

Cena regularna: 28,00 zł

Najniższa cena: 22,00 zł
szt.
Krystyna  turkus
Krystyna turkus

21,50 zł

Cena regularna: 28,00 zł

Najniższa cena: 22,00 zł
szt.
Krystyna Zielone jabłko
Krystyna Zielone jabłko

21,50 zł

Cena regularna: 28,00 zł

Najniższa cena: 22,00 zł
szt.
Boucle czarny
Boucle czarny

15,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 13,00 zł
szt.
Włóczka Page kakao
Włóczka Page kakao

20,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 20,00 zł
szt.
Verona  Carry
Verona Carry

25,00 zł

Cena regularna: 29,90 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
Ponczo damskie – jak nosić? 1
Ponczo damskie – jak nosić?

Ponczo to ten ewenement odzieżowy, którego mnie można jednoznacznie przyporządkować do garderoby letniej albo zimowej. W zależności od materiału z jakiego zostało wykonane, możemy je nosić w dowolnej porze roku oraz w bardzo różnorodnych stylizacjach. Zimą, kiedy samo ponczo nie wystarczy jako okrycie wierzchnie, tylko od jego kroju zależy, czy zmieści się pod kurtkę. Latem, wraz z pareo, może nam oddać nieocenione usługi na plaży i na deptaku nadmorskiego kurortu. Ponczo damskie, nie jedno zresztą, powinno znaleźć się w szafie każdej kobiety, która od czasu do czasu lubi wyglądać niebanalnie lub ekscentrycznie. No i dobrze je mieć zawsze w bagażniku samochodu. W razie gwałtownej zmiany pogody – ochłodzenia albo ulewy – będzie odzieżowym kołem ratunkowym.

Skąd wzięło się ponczo

Mówimy „ponczo”, myślimy – peleryna. U swych źródeł ten rodzaj odzieży wiązał się z oznaczeniem statusu społecznego wśród Indian Południowoamerykańskich. Rodzaj wełny oraz kolorystyka wskazywały na plemię pochodzenia i miejsce w hierarchii. Jeśli mówimy, że ponczo jest symbolem indiańskiej wolności to dlatego, że ów element garderoby nie wymagał szycia – mógł go mieć każdy, kto miał kawałek przyzwoitej jakości materiału. Prostokąt lub kwadrat złożony po przekątnej, wycięcie na głowę i… to wszystko.

 

Ponczo meksykańskie czy argentyńskie, peruwiańskie czy kolumbijskie – wszystkie z założenia powstawały w ten sam sposób, nie nastręczając swoim wykonawcom żadnych trudności. „Przyzwoitej jakości materiał” oznaczał kiedyś wyłącznie wełnę i to wełnę dziś uznawaną za synonim luksusu: z alpak lub lam. Oba gatunki doskonale izolują przed zimnem i wilgocią, są trwałe, nie chłoną brudu, łatwo je wyczyścić. Nie bez znaczenia jest fakt, że wełna z alpak ma właściwości hypoalergiczne. Dziś uznajemy ją za jeden z najdoskonalszych materiałów ekologicznych.

Czy poncza można nosić zimą?

Z uwagi na fakt, że ponczo nie ma rękawów, odnosimy wrażenie, że nie da się go nosić zimą, bo nie można założyć go pod kurtkę. Konieczność upchnięcia zwojów materii w rękawy kurtki czy płaszcza wyraźnie zniechęca. Są dwa sposoby aby włączyć ponczo do zimowej garderoby. Jeśli wybierzemy model z miękkiego akrylu, bez problemu uda nam się zamotać dzianinę tak, że nie będzie ograniczała ruchów pod odzieżą wierzchnią. Możemy też nałożyć ponczo na płaszcz. W XVIII i XIX wieku kobiety nosiły salopy – wierzchnie okrycia w formie peleryny z kapturem.

Nałożenie poncza na zwykły płaszcz zimowy będzie przypominało ten właśnie rodzaj okrycia. Dłuższe ponczo zimowe będzie stanowiło doskonałą warstwę ocieplającą całe ciało. Krótkie sprawdzi się w funkcji szala ogrzewającego kark i plecy. Kaptur będzie dodatkowym atutem. Równie atrakcyjnym dodatkiem będzie w zimowym ponczu kieszeń kangurka, do której można schować zziębnięte dłonie. Jeśli ponczo porównaliśmy do salopki, kieszeń tę wypadałoby porównać do mufki.

Materiały z jakich wykonuje się poncza

Jak już wspominaliśmy, pierwotnie ponczo było wykonywane z wełny. Także i dziś kupić można poncza z drogich, dobrych gatunkowo przędz. Jednak nasze codzienne poncza na chłodne dni najczęściej robione są z dzianin syntetycznych, żeby można je było prać w pralce. Z kolei poncza wiosenno-letnie kochają lejące się tkaniny jak wiskoza czy jedwab. Oczywiście każdy, kto umie dziergać może sobie zrobić ponczo na drutach i wtedy wybór nici czy wełny zależy tylko od naszej fantazji. Naturalnie takie ręczne robótki wymagają gotowego wzoru – nie robimy przecież kwadratu, w którym wycinamy otwór na głowę…

Druty, szydełko i maszyna do szycia pozwolą nam wyczarować ponczo z dowolnej materii. Może mieć ono formę peleryny, albo posiadać otwory na ręce. Możemy dodać golf, kaptur lub kieszeń. Ponczo damskie ozdobić można wstążkami, frędzlami, dżetami, kawałkami futerka. Często osoby robiące na drutach prują stare swetry, by z mieszanki wielobarwnych włóczek wyczarować naprawdę oryginalne poncza i peleryny.

 

Czy ponczo to rodzaj peleryny?

Tak, można zaryzykować stwierdzenie, że ponczo to rodzaj peleryny do zadań specjalnych. To klasyczne dwa w jednym: ocieplenie ciała i ocieplenie… wizerunku. Piękne mięsiste wzorzyste ponczo potrafi idealnie dopiąć stylizację. Dzięki niemu wyglądamy zjawiskowo, ekstrawagancko i artystowsko. To peleryna, pod którą możemy ubrać się bardzo ascetycznie, a i tak zrobimy wrażenie. Ponczo przykuwa wzrok i pomaga wyróżnić się z tłumu.

Skuteczna ochrona przed deszczem

Jeśli nie mamy zwyczaju nosić ze sobą parasola, a mamy w samochodzie dyżurne ponczo, nie straszny nam żaden deszcz. Ponczo z grubej materii potraktować można jak pelerynę przeciwdeszczową. Jeśli dodatkowo jest to ponczo z kapturem, parasol jest naprawdę zbędny. Po wejściu do budynku wystarczy je zdjąć, mocno strzepnąć i rozwiesić do wyschnięcia. Nasz firmowy uniform na pewno nie ucierpiał z powodu deszczu.

Ciekawe stylizacje z ponczo

  • Ponczo to wymarzony gadżet dla wielbicielek stylu etno czy boho. Etniczne wielobarwne wzory na ponczach to taka sama klasyka jak norweskie wzory na zimowych swetrach – są ponadczasowe. Do etnicznego poncza pasują, modne w ostatnim czasie, zamszowe torby z frędzlami i dżinsowe dodatki.
  • Jeśli masz ochotę wyglądać jak przedstawicielka artystycznej cyganerii, kup czarne wełniane ponczo z kapturem. Tylko nie zdziw się, jeśli młodzi ludzie będą cię porównywali do dementorów z opowieści o Harrym Potterze ;)
  • Ponczo dobrze się sprawdza w skojarzeniu z legginsami, rurkami, ciepłymi rajstopami do krótkiej spódnicy. Jeśli więc zbyt dopasowane ubrania sprawiają, że czujesz się „goła”, przełam to dopasowanie obszerną dłuższą peleryną.
  • Przenigdy nie zakładaj poncza do szerokich spodni, długiej spódnicy czy innej obszernej kompozycji od pasa w dół. Sylwetka będzie przytłaczająca, bezkształtna.
  • Przyjmij zasadę: im mniejszy wzrost, tym krótsze ponczo. Bez względu na to czy odwiedzisz sklep internetowy, czy zrobisz ponczo na drutach, będzie to idealny dodatek na każdą porę roku.

Komentarze do wpisu (1)

15 grudnia 2023

Kocham taki styl. Odkąd mam poncho wool & cashmere , to w sezonie jesiennym praktycznie sie z nim nie rozstaje :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl